אלופציה אראטה היא מצב של התקרחות ספונטנית. הסובלים ממנה מתמודדים בעיקר עם האספקט האסתטי שלה המתבטא לעיתים במבטים מהסביבה, דחייה חברתית, חוסר ביטחון, דיכאון ועוד, המשפיעים על מהלך חייהם של החולים.

במאמר זה נסקור 5 דרכים ופתרונות טבעיים להתמודדות עם המחלה שאפשר להתחיל ליישם את חלקם כבר מהיום.

מהי אלופאציה אראטה?

אלופאציה אראטה היא מחלה חשוכת מרפא. זהו מצב בו מערכת החיסון תוקפת את זקיקי השערה. המחלה יכולה להופיע כהתקרחות נקודתית בודדת, בדרך כלל בגודל של מטבע, לפעמים היא מופיעה כריבוי קרחות קטנות באזור אחד, למשל בקרקפת. מופעים חמורים שלה הם התקרחות של כל אזור הזקן או כל הקרקפת, מצב קיצוני שלה מתבטא באובדן כל שיער הגוף, כולל גבות, ריסים, בתי שחי ומפשעה.

מחקרים רבים ניסו למצוא את הגורם למחלה, ללא הצלחה, אך חלקם הקטן מייחס את התפרצותה הפתאומית למצבי דחק נפשי. גם לגנטיקה מייחסים חלק בהתפרצות המחלה שכן, נמצא כי הסבירות לחלות באלופציה אראטה עולה כאשר יש היסטוריה משפחתית.

איך מטפלת הרפואה המערבית במחלה?

הפתרונות שהרפואה המערבית מציעה הם בדרך כלל טיפולים מקומיים המעודדים צמיחת שיער על ידי גירוי מקומי, תרופות מדכאות חיסון או טיפול בדלקת על ידי סטרואידים. עושים שימוש במשחות או תמיסות, זריקות או כדורי קורטיזון, שיעילותם טובה כל זמן שבולעים אותם.

5 פתרונות טבעיים לטיפול באלופציה אראטה

דיקור

הרפואה הסינית רואה את האדם כמקשה אחת כאשר הטיפול נעשה בכל הרמות של האדם: הפיזית, הנפשית והמנטלית. הכליות, על פי הרפואה הסינית, אחראיות על הגדילה בכלל וצמיחת השיער בפרט, לכן, חולשה שלהן תגרום לאיבוד שיער. הדיקור נעשה כטיפול תומך שמטרתו לעודד זרימת דם לאזור המקריח, לחזק את אנרגיית הכליות, להפחית סטרס ולאזן את מערכת החיסון. נמצא כי דיקור סיני בשילוב פורמולות של צמחי מרפא הצליחו לעודד צמיחת שיער.

תזונה

בשנים האחרונות הצטברו עדויות רבות על יתרונותיה של התזונה כדרך טבעית לרפא מחלות. לא פעם שמענו על אדם חולה במחלה סופנית שבחר להפסיק את הטיפול הקונבנציונלי והחליף אותו בשינוי תזונתי, והתוצאה הסופית היתה נסיגת המחלה.

כיום ידוע שדלקת גורמת למחלות שונות בגוף. תזונה נוגדת דלקת יכולה לעזור לרפא את הדלקת ולגרום לצמיחת שיער מחודשת. מומלץ לאכול מזונות אנטי דלקתיים כמו ירקות, עלים ירוקים, סלק, ברוקולי, אוכמניות, אגוזים, זרעים, תבלינים (במיוחד כורכום וג'נסינג'), מרק עצם ושמן קוקוס. מזונות אלה מספקים נוגדי חמצון, מינרלים חשובים וחומצות שומן חיוניות.

תרופות סבתא

מאחר שזקיקי השערה לא ניזוקים בעקבות המחלה, הטיפול במצבם הדלקתי מאפשר את חידוש צמיחת השיער. הדוגלים ברפואה טבעית ממליצים לשפשף בצל או תמצית שום, שמן שקדים, שמן רוזמרין, דבש, תה ירוק מקורר,  או חלב קוקוס על הקרקפת באזור הנגוע. האפקטיביות של תרופות הסבתא לא נתמכת על ידי מחקרים אך אינה יכולה להזיק.

הפחתת לחצים והרגעות

מאחר שהתפרצות המחלה מיוחסת בחלקה למצבי דחק נפשי, מומלץ לטפל בסטרס כדי להביא לנסיגת המחלה. הטיפולים האפשריים הם על ידי תרופות הרגעה טבעיות (תמציות פרחי באך כמו רסקיו) או שיחות על ספת הפסיכולוג, מדיטציה ונשימות, מיינדפולנס או דמיון מודרך. גם פעילות גופנית יכולה לתרום להפחתת הסטרס ובשילוב עם ויטמינים מקבוצת B ו – C יכולים לתרום להעלאת הסרוטונין ולעזור לאזן את רמת המתח הנפשי של המטופל.

טיפולים ופתרונות אסתטיים

אלופציה אראטה היא מחלה שעיקר הקושי שהיא גורמת בא לידי ביטוי באסתטיקה. חולים הסובלים מאלופציה אראטה טוטאליס (אובדן כל שיער הקרקפת) או אוניברסליס (אובדן כל שיער הגוף) לעיתים מרגישים צורך להסתייע בטיפולים אסתטיים כדי להשיג מראה טבעי. לשמחתם, ההתפתחויות בעולם האסתטיקה מאפשרים למטופלים לטשטש קרחות אם על ידי מיקרובליידינג (טכניקה המאפשרת לצייר את סיבי השערה על ידי חיקוי כיוון צמיחת שיער הגבות), או על ידי תוספות שיער. ריסים מלאכותיים, פאות או איפור קבוע הם כולם פתרונות שיכולים להקל על החולים במחלה, בבואם להשיג מראה טבעי.