לתיאום ייעוץ חייגו09-957-7120

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

איפה אני נמצא?

הגורמים לאקנה

בכל שלב ושלב בחיינו גופנו עובר תהליכי התבגרות שונים. רבים מהתהליכים הללו חקוקים בגנטיקה של כל אחד ואחת מאיתנו. על אף הבסיס הביולוגי להתפתחות הפיזית ישנם גורמים סביבתיים שמשפיעים גם הם על עוצמת התהליכים והזמן שבו הם מתרחשים. הדבר נכון גם במקרה של אקנה. בבסיסה מדובר בבעיית עור אשר עוברת במרבית המקרים בתורשה מאחד ההורים ומתפרצת כתוצאה מתהליכים הורמונליים. יחד עם זאת נמצא שישנן מספר השפעות סביבתיות שמשפיעות על התופעה גם כן.

גנטיקה

כל אדם באשר הוא מכיל בתוכו מטען גנטי המשלב תכונות משני ההורים שלו. הגנים מכילים בתוכם את המידע אודות התכונות שהופכות אותנו למי שאנחנו. אותו מטען גנטי מכיל בתוכו גם את הפוטנציאל להופעת אקנה במהלך החיים שלנו. לכן, אם אחד ההורים או שניהם חוו אקנה במהלך חייהם, ישנה סבירות גבוהה שגם הצאצאים שלהם יפתחו זאת.

ישנן גם תכונות גנטיות העשויות לעודד את תהליך האקנה, כמו תגובה דלקתית חריפה יותר להימצאות בקטריה בעור, יצור מוגבר של שמן בעור או נשירה מוגברת של תאי עור מתים אשר תורמים גם הם לחסימת הנקבוביות בעור.

הורמונים

הסיבה שבגללה אקנה נוטה להופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, קשורה להפרשה מוגברת של הורמון הטסטוסטרון שגורם להפרשה מוגברת של שומן תת־עורי מבלוטות החלב. השומן מופרש מהבלוטה לתוך זקיקי השיער שנמצאים מתחת לעור, וכך נוצרת חסימה שמביאה ליצירת פצעונים. אם מתיישבים בחלב זה חיידקי אקנה, נוצרת תגובה דלקתית שגורמת לנפיחות, כאב ואודם מקומי.

אקנה יכולה להופיעה גם בשל תנודות של הורמון האסטרוגן. זו הסיבה לכך שפצעונים עשויים להופיע בצורה משמעותית יותר אצל נשים בהריון או לפרקי זמן מסוימים בזמן המחזור החודשי. במהלך גיל המעבר, הירידה פתאומית של הורמון האסטרוגן עשויה להוביל להתפתחות של אקנה מבוגרים.

מצב נפשי

רמות מתח גבוהות גורמות לגופנו להפריש הורמון שנקרא קורטיזול. הורמון נוסף המופרש במצבי לחץ הוא הורמון האדרנלין. הפרשה של שני ההורמונים האלו יחד גורמת להפרשה מוגברת של שמן מבלוטות החלב. ומכאן שמתח ללא ספק עשוי לגרום להופעה של אקנה על גבי העור.

תזונה

כולנו שמענו בעבר את האמירה שאכילת מזון תעשייתי וצריכה מוגברת של סוכרים גורמים להתפרצות אקנה. לכן, מומלץ לדבוק בתזונה ששומרת על רמות הסוכר מאוזנות ולהימנע ממאכלים מעובדים ועתירי סוכר ושומן.

גורמים סביבתיים

הגורמים המרכזיים שבעקבותיהם נגרמת חסימת הנקבוביות והופעה של אקנה הם שומן תת־עורי ותאי עור מתים. יחד עם זאת גם לכלוך מהסביבה עשוי להצטבר בנקבוביות ולהחמיר את החסימה. לכן, יש להימנע מלפוצץ את הפצעים עם הידיים, דבר אשר עשוי לגרום גם להופעת צלקות אקנה וגם להחדיר חומרים מזהמים לנקבוביות ולהופעת דלקת. טיפול באקנה יכלול לרוב ניקוי קפדני של העור כדי למנוע את ההשפעות הסביבתיות.

לתיאום שיחת ייעוץ

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

    עוד בנושא