לתיאום ייעוץ חייגו09-957-7120

השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

איפה אני נמצא?

אקנה לילדים, טיפול אקנה לילדים

אקנה לילדים

התופעה הידועה בשם "פצעי בגרות" או בשמה הרפואי אקנה, היא דלקת הנגרמת בשל מבלוטות החלב בגופינו וזקיקי השערות. בשל השם העממי של התופעה -"פצעי בגרות", נהוג לשייך את האקנה לגיל ההתבגרות. אכן יש בסיס לכך, שהרי במרבית האוכלוסייה יופיעו הפצעים הללו עם תחילת ההתפתחות המינית בגיל ההתבגרות, בשל הפרשה מוגברת של הורמון הטסטוסטרון. יחד עם זאת מעטים מודעים לכך שאקנה עשויה להופיע בילדים בגילאים צעירים יותר ואף בתינוקות. הנה מספר עובדות על אקנה ילדים ודרכי הטיפול בתופעה.

מהי אקנה ילדים?

בעולם המודרני ילדים נוטים לצרוך מזון המכיל רמות גבוהות של הורמונים בגיל צעיר, כך נוצר מצב שבו תופעות המזוהות עם גיל ההתבגרות מתחילות להופיע בגילאים מוקדמים במיוחד. אחד הסימנים המזהים של תחילת ההתפתחות המינית הוא הופעת האקנה.

אקנה ילדים אינה שונה בדרך ההתפתחות שלה מאקנה שמתפרצת בכל גיל אחר. בשל עליית הורמוני מין בדם מתרחשת הפרשה מוגברת של שומן תת־עורי מבלוטות החלב. בלוטות אלה שתפקידן למנוע את התייבשות העור ולהמית חיידקים שנמצאים מתחתיו, מחוברות על ידי צינורית לזקיקי השערות. כאשר מופרש לתוך זקיק השערה כמות מוגברת של חלב נוצרת חסימה. במקרים מסוימים ישנה התרבות של חיידקי אקנה בחלב, דבר שיוצר דלקת בתוך זקיק השערה. תופעה זו נקראת פצע אקנה דלקתי והיא זו שגורמת להיווצרות הפצעונים המוגלתיים על גבי העור. כאשר פצע האקנה אינו דלקתי יופיעו בעור קומודונים שחורים או לבנים. קומודונים לבנים מופיעים כאשר הנקבוביות שמעליהם נשארות סגורות כך שצבע החלק נותר לבן. קומודונים שחורים או בשמם הנפוץ יותר, "ראשים שחורים" מתרחשים כאשר הנקבוביות נפתחות ומאפשרות מפגש של חמצן עם החלב, כך שצבעם הופך כהה.

אקנה ילדים מופיעה לרוב על גבי עור הפנים, אך היא עשויה להתפרץ גם באזור החזה, הגב, הכתפיים והצוואר.

כיצד ניתן לטפל באקנה ילדים?

ישנם מיתוסים רבים סביב דרכי טיפול באקנה, וחלקים אף נחשבים כתרופות סבתא שאין מאחוריהם כל ביסוס מדעי. חשוב מאוד במיוחד בילדים להשגיח שלא נעשים ניסיונות לפוצץ את הפצעונים עם הידיים. זאת משום שהדבר עשוי לגרום להופעת צלקות אקנה, ואף לגרום להחמרה של המצב על־ידי העברת חיידקי האקנה לאזורים אחרים בעור.

הופעת האקנה עשויה לגרום לילד הסובל ממנה לחוש חוסר נוחות ואף כאב במקרה של פצע אקנה דלקתי. בנוסף, לרוב משפיע הדבר על הביטחון העצמי, במיוחד כאשר האקנה מתפרצת בגיל צעיר מהרגיל. בהחלט כדאי לטפל באקנה, אך הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות ליווי מקצועי של קוסמטיקאית. בעת הטיפול יעשה שימוש בחומרים ייעודיים לסוג העור של המטופל, הפחתת כמויות הצלקות שנוצרו כתוצאה מפצעי האקנה ובניית הליך טיפולי מקיף שיעשה גם על־ידי המטופל בביתו. כמובן שבמקרה של אקנה ילדים נדרשת תמיכה של ההורים כדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר שיכול הטיפול להעניק.

לתיאום שיחת ייעוץ

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

    עוד בנושא